در ماه رمضان چاق نشوید

در ماه رمضان چاق نشوید
خرداد ۲۵, ۱۳۹۵ admin
در ماه رمضان چاق نشوید

نکاتی در رابطه با کاهش وزن در ماه مبارک رمضان

پرهیز از پرخوری در ماه رمضان ۴ تا ۸ کیلو وزن را کاهش می دهد، روزه داران با داشتن برنامه ریزی مناسب غذایی و پرهیز از پرخوری در زمان افطار و سحر می توانند بین ۴ تا ۸ کیلو از وزن خود را کاهش دهند. برنامه ریزی صحیح تغذیه در ماه مبارک رمضان برای روزه داران از اهمیت بسیاری برخوردار است تا بتوانند آمادگی لازم را برای بهره گیری از برکات معنوی و مناجات با پروردگار به نحو مطلوب کسب نمایند. زیاد خوردن به بدن انسان آسیب می رساند و از نظر علمی نیز زیاده روی کردن در خوردن انواع چربی ها و قندها موجب بروز مشکلات و بیماری هایی از قبیل فشار خون، دیابت ، نارسایی های قلبی و عروقی و آرتروز شده و حتی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. ماه مبارک رمضان تمرینی برای کم خوری و پرهیز از پرخوری است و با رعایت مقدار مصرف و تامین نیازهای غذایی در حد قابل قبول در این ماه می توان از زیان های ناشی از کمبود غذایی در امان بود. اغلب افراد جامعه پس از ماه رمضان دچار اضافه وزن می شوند در حالی که یک روزه دار با برنامه ریزی مناسب تغذیه ای می تواند معادل غذای مورد نیاز روزانه خود را به جای چند وعده، در دو وعده افطار و سحری دریافت کند و از این رو در اکثر موارد کاهش وزن اتفاق می افتد و این کاهش وزن به علت سوزاندن مقداری از چربی های ذخیره ای بدن است.
افراد باید برنامه ی غذایی ایام روزه داری را به گونه ای انتخاب کنند که میزان کالری و پروتئین توصیه شده ی روزانه را در دو وعده ی افطار و سحری دریافت نمایند و از خوردن غذاهای پر حجم و بسیار آبکی در افطار خوداری کنند و حتما برای صرف سحری از خواب برخیزند. همچنین می بایست سبزیجات تازه، میوه و مقدار کافی آب و نوشیدنی هایی مثل چای کم رنگ و آب میوه را در فاصله افطار تا سحر مصرف شود .نوشیدن آب فراوان در وسط غذا یا بلافاصله پس از مصرف غذا نیز موجب رقیق شدن شیره ی گوارشی و اختلال در هضم غذا می شود. لازم است حداقل در ساعات روزه داری از فعالیت های سنگین ورزشی که موجب تشنگی می شود و نیازهای غذایی را به شدت افزایش می دهد، خوداری کنید. غذای افطاری برای اعضای خانواده می تواند مجموعه ای از صبحانه باشد، مانند چای و شیر ولرم، کمی نان، پنیر و خرما به همراه سوپ و سپس با فاصله ی یک تا ۲ ساعت شامی سبک با حجم کم صرف شود. بهتر است در فاصله ی افطار تا سحر از خوردن تنقلات خوداری نمایید تا معده ی شما هنگام صرف سحری به طور کامل خالی و آماده ی دریافت وعده ی سحری باشد. مصرف میوه و سبزی در وعده های سحر و افطار تاکید می شود زیرا میوه ها و سبزیجات به دلیل ماندگاری بیشتری که در بدن دارند، ضمن اینکه سیری طولانی تری را ایجاد می کند حاوی مقدار زیادی آب هستند که آب مورد نیاز بدن را تامین کرده و در طول روز از بروز تشنگی جلوگیری می کنند. مصرف مواد پروتیین دار مثل گوشت، لبنیات و به خصوص ماست در وعده سحری ضمن ایجاد سیری طولانی تر ، مانع بروز تشنگی می شود؛ در مقابل مصرف نمک و مواد چرب توصیه نمی شود زیرا باعث تشنگی می شوند. کربوهیدرات ها و مواد قندی نیز ایجاد تشنگی می کنند و مصرف آن ها در وعده سحری توصیه نمی شود. مواد قندی به لحاظ اینکه زودتر از معده عبور می کند و زودتر هضم می شود به سرعت ایجاد گرسنگی می کنند و بهتر است در مصرف این گونه مواد زیاده روی نشود. نوشیدنی های گازدار و حاوی کافئین ادرار آور هستند و این عامل باعث می شود آب بدن به میزان بیشتری دفع شود که موجب بروز تشنگی شدید برای روزه داران است.
در طول ماه رمضان میزان سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و ساز و کارهای تنظیم کننده شروع به فعالیت می کنند. مهم ترین ساز و کار فعال، سوخت چربی بدن است که می تواند میزان کلسترول خون را کنترل کند و به همین دلیل نیازی به مصرف غذاهای پرکالری نیست.

به اشتراک گذاری