طبع یا مزاج خود را بشناسید !

طبع یا مزاج خود را بشناسید !
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵ admin
طبع یا مزاج خود را بشناسید

طب سنتی از دیر باز تا کنون در ایران رواج داشته است. شناسایی طبع افراد در طب های سنتی کشورهای دیگر همانند طب سنتی چینی، یونانی، رومی و هندی نیز حائز اهمیت می باشد. مزاج افراد تا حد زیادی بر رفتار، حالات روحی و سبک زندگی آنان تاثیر گذار است. با بهره گیری از ویژگی های جسمی، روحی، فیزیولوژیکی، رفتاری و روانی می توان به نوع طبع افراد پی برد. شناخت طبع افراد به سلامتی و شادابی آنان کمک می کند، با رعایت بایدها و نبایدهای غذایی افراد به تعادل در بدن خود دست می یابند و از بروز بیماری ها تا حد زیادی پیشگیری می کند.

مزاج ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها تاثیرات متفاوتی در بدن افراد بوجود می آورد. به طور کلی ۹ مزاج در طب سنتی وجود دارد:

  1. مزاج معتدل
  2. مزاج گرم
  3. مزاج سرد
  4. مزاج تر
  5. مزاج خشک
  6. مزاج گرم و تر
  7. مزاج سرد و تر
  8. مزاج گرم و خشک
  9. مزاج سرد و خشک

مزاج معتدل یا مرکب ترکیبی از مزاج های سرد، گرم، خشک و معتدل است به طوری که هیچ کدام بر دیگری غالب نمی شوند. در واقعیت این مزاج وجود خارجی ندارد.

نشانه های مزاج گرم و تر (دموی)

پوست مرطوب و نرم از نشانه های این گروه افراد است. پوست گرم،گندمگون یا گلگون با منافذی باز، تعرق زیاد، دستهایی با رگ های برجسته از علائم این گروه بشمار می آید. سفیدی چشم این افراد با قرمزی همراه است و رنگ مردمک های آنان اغلب تیره می باشد. موهایی تیره،خرمایی و پر با حالتی منعطف به همراه پیچ هایی باز از ویژگی های این افراد به شمار می آید.

در صبح دهانشان مزه ی شیرینی دارد و بوی بد دهان ندارند عموما کم تشنه می شوند. اشتها و خورد و خوراک خوبی دارند، به شیرینی، ترشی و شوری تمایل زیادی ندارند. سیستم هضم و گوارش آنان به خوبی کار می کند. نفخ معده، قار و قور شکم و یبوست ندارند. به سردی تمایلی ندارند و تا حدود کمی به گرمی متمایل هستند.

نشانه های مزاج گرم و خشک (صفراوی)

رنگ پوستی متمایل به زرد، پوست خشک و بدون رطوبت با منافذی باز و دستهایی با رگ های آشکار و گاهی پنهان از علائم این گروه از افراد می باشد. محدوده ی سفید چشم این افراد به زردی گرایش دارد و مردمک چشم آنان معمولا روشن است. افراد صفراوی معمولا کم مو هستند و موهایی خشک، ضخیم و برجسته ای دارند که غالبا سیاه یا خرمایی می باشد.

در صبح دهانشان طعم تلخی دارد و غالبا دهانی خشک دارند و احساس تشنگی می کنند. این افراد اشتهای کم و توان هضم بالایی دارند. صفراوی ها به ترشی علاقه داشته و به شوری و شیرینی تمایلی ندارند. نفخ معده، قار و قور شکم و یبوست از علائم این دسته از افراد نمی باشد. علاقه به سردی ها و دوری از گرمی ها از جمله نشانه های صفراوی ها می باشد.

نشانه های مزاج سرد و تر (بلغمی)

پوستی سفید، نرم، مرطوب و غالبا سرد از مشخصات این گروه می باشد. منافذی بسته، تعرق کم و رگ هایی پنهان دارند. سفیدی چشم بی حال است و مردمک چشم عموما روشن و رنگی است. موها لخت، نازک و نرم هستند. این افراد عموما کم مو هستند و رنگ موهای آنان غالبا بور و خرمایی روشن است.

دهان این افراد معمولا پر آب، مرطوب و بی مزه است و بوی بدی نمی دهد و تمایل زیادی به مصرف شیرینی و شوری دارند و علاقه ای به ترشی ندارند. سیستم گوارش آنان بسیار ضعیف می باشد، قار و قور شکم، نفخ و یبوست در این این افراد دیده می شود. این افراد به سردی گرایش ندارند و گرمی زیادی مصرف می کنند.

نشانه های مزاج سرد و خشک (سوداوی)

پوستی تیره، خشک، بدون رطوبت با منافذی متوسط و رگ هایی پنهان از نشانه های این افراد می باشد. سفیدی چشمشان تیره و مردمکی میشی و قهوه ای دارند. موهایی کم پشت، خشک، ضخیم و مجعد با رنگهایی مات و جو گندمی از مشخصه های این افراد است.

دهان این افراد خشک، کم آب و شور است. به شیرینی و شوری تمایل دارند و به ترشی علاقه ندارند. کم خوراک هستند اما اشتهای زیادی دارند. سیستم گوارش و هضم این افراد ضعیف می باشد. نفخ معده، قار و قور شکم و یبوست دارند. به سردی ها گرایش ندارند و علاقه ی زیادی به گرمی ها دارند.

سایر مزاج ها

سایر مزاج های دیگر ترکیبی از نشانه های بالا می باشد. به عنوان مثال مزاج گرم ترکیبی از «مزاج گرم و خشک» و «مزاج گرم و تر» است.

 

 

«منبع اختصاصی: شمرون کباب»

به اشتراک گذاری

۰ نظر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*