ویتامین D ، ویتامین کمیاب و ضروری

ویتامین D ، ویتامین کمیاب و ضروری
اسفند ۱۴, ۱۳۹۵ Mohammad Akhgari

ویتامین دی که نام علمی آن کلسیفرول است یکی از منابع ضروری و مورد نیاز بدن و از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است. وظیفه‌ی ویتامین دی در بدن جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع آن توسط کلیه است؛‌ این فرایند منجر به افزایش استحکام استخوان‌ها می‌شود. علاوه بر این وجود ویتامین دی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری راشیتیسم در کودکان، استئومالاسی و پوکی استخوان در سالمندان می‌شود. . دریافت این ویتامین به میزان کافی عملکرد مغز را ارتقا داده و مانع از بروز آلزایمر می‌شود.

خوب است بدانید که ویتامین دی انواع مختلفی دارد که در ادامه آن را معرفی می‌کنیم. مهمتر‌ین گروه ویتامین‌های دی برای انسان، ویتامین D2  و D3 هستند. ویتامین D2 به وسیله‌ی گیاهان و ویتامین D3 توسط پوست بدن و از طریق آفتاب دریافت می‌شود.

همان‌طور که اشاره شد کمبود ویتامین دی در کودکان منجر به اختلالات و بیماری‌های استخوانی، پاهای پرانتزی، کوتاهی قد، دیر راه افتادن و بعضا تشنج می‌شود؛ همچنین این عارضه در بزرگسالی ممکن باعث ابتلا به بیماری‌های کبدی شود.

برای جلوگیری از بروز این مسائل بهتر است منابع غنی از ویتامین دی را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود قرار دهیم:

۱٫شیر غنی شده با ویتامین دی

  1. زرده‌ی تخم مرغ
  2. تن ماهی
  3. جگر گاو
  4. ۵٫ آب پرتقال طبیعی
  5. ۶٫ غلات غنی شده با ویتامین دی
  6. قارچ‌
  7. کره
  8. ۹٫ قرص‌های مکمل و مهم‌تر از همه نور آفتاب

ویتامین دی نیز مانند سایر ویتامین‌ها و املاح معدنی باید به اندازه مصرف شود چراکه مصرف بی رویه‌ی آن باعث انباشت و رسوب در بدن شده و منجر به بروز مشکلات زیادی نظیر بی‌اشتهایی، کاهش وزن و تکرر ادرار می‌شود. مقدار مجاز توصیه شده برای هر فرد روزانه ۶۰۰ واحد است .

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان ثابت کرده است که ویتامین دی دریافت شده از نور آفتاب در روند درمان ام‌اس تاثیر به سزایی دارد و می‌تواند منجر به پیشگیری از این بیماری شود. همچنین پزشکان بر این باورند که ویتامین دی با افسردگی مبارزه می‌کند و عملکرد حسی مغز را بهبود می‌بخشد.

با توجه به این که حدود ۸۰٪ کودکان ایرانی مبتلا به کمبود این ویتامین هستند توصیه می‌شود والدین توجه ویژه‌ای به دریافت این ویتامین ضروری ابراز دارند و منابع غنی از ویتامین دی را وارد سفره‌ی غذایی خود نمایند.

 

شمرون برند لذیذ

به اشتراک گذاری

۰ نظر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*