۶ عادت نادرست رایج در غذا خوردن

۶ عادت نادرست رایج در غذا خوردن
مرداد ۱۷, ۱۳۹۵ admin
6 عادت نادرست غذا خوردن

منبع انرژی انسان از غذاهایی که روزانه مصرف می کند تامین می شود؛ به همین خاطر باید در انتخاب تغذیه و شیوه ی آماده سازی غذا دقت زیادی به خرج دهید. امروزه به علت کمبود وقت و مشغله های فراوان، افراد اهمیت زیادی به وعده های غذایی نمی دهند و بیشتر از غذاهای حاضری استفاده می کنند. رفتارهای غلط غذایی به مرور تبدیل به عادت های نادرست در تغذیه ی شما شده و منجر به بروز بیماری های متعدد و ایجاد اضافه وزن می شود.
در ادامه ۶ عادت نادرست غذایی را که در بین افراد بسیار رواج دارد بر می شماریم و راه حل های ساده برای اصلاح آن به شما پیشنهاد می دهیم.
۱- تند غذا خوردن ممنوع!
هنگامی که غذا با سرعت خورده شود، مغز فرصت کافی برای ارتباط با معده را نخواهد داشت. مغز انسان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بعد از آغاز غذا خوردن، سیگنالی مبنی بر سیر شدن به معده مخابره می کند. پس هنگامی که وعده ی غذایی در ۱۰ دقیقه خورده شود شما احساس می کنید که هنوز گرسنه اید و بیشتر از حد معمول غذا میل می کنید. برای آرام غذا خوردن محتویات بشقاب خود را به بخش های کوچک تقسیم کنید و با آرامش غذا را میل کنید و هر لقمه را خوب بجوید.
۲- مواد غذایی را بیش از حد سرخ نکنید.
مصرف روغن زیاد هنگام سرخ کردن مواد غذایی موجب چاقی و افزایش چربی های نامطلوب خون می شود و خطر ابتلا به بیمارهای قلبی عروقی را افزایش می دهد. در جریان سرخ کردن، مواد غذایی و روغن تغییرات نامطلوبی می کنند که باعث تولید مواد مضر و از بین رفتن ویتامین های موجود در سبزیجات می شود. بنابراین توصیه می شود تا حد ممکن غذاها را آبپز کرده و از سرخ کرن بیش از اندازه اجتناب کنید.
۳- بشقاب دیگران را تمام نکنید!
بعضی افراد احساس می کنند اگر چیزی در سفره باقی بماند، حیف است که دور ریخته شود؛ به همین علت گاهی اوقات مادرها باقی مانده ی غذای کودکان شان را می خورند و با همین کار به ظاهر ساده روزانه ۱۰۰ کالری اضافه جذب بدن می شود که در طول یک سال باعث می شود فرد ۴ تا ۵ کیلوگرم افزایش وزن پیدا کند. این باور اشتباه را از ذهن خود پاک کنید که باید تمام غذاهای درون بشقاب تان میل کنید، هر گاه سیر شدید دست از خوردن بکشید و برای بچه ها هم آنقدر که میل دارند غذا بکشید.
۴- وقتی هیجان زده هستید غذا نخورید.
بر اساس نتایج تحقیقات به دست آمده، افراد در شرایط روحی خاص واکنش های متفاوتی نسبت به اشتها و خورد و خوراک خود نشان می دهند. گروهی از افراد در زمان افسردگی، ناراحتی، شادی و هیجان، میل شدیدی به غذا خوردن پیدا می کنند و دچار گرسنگی کاذب می شوند. برای حل این مسئله باید سعی کنید عامل گرسنگی را بشناسید و اگر فکر می کنید روز سختی پشت سر گذاشته اید و دچار گرسنگی عصبی شده اید سعی کنید حواستان را با کار دیگری پرت کنید و سراغ یخچال نروید!
۵- سبزی خوردن را فراموش نکنید.
در دیدگاه طب سنتی طبع اکثر سبزی ها گرم است و به هضم غذا کمک می کند. سبزی ها سرشار از مواد معدنی و املاح هستند و به علت دارا بودن فیبر بالا به رفع یبوست و مشکلات گوارشی کمک می کنند. سعی کنید درکنار غذای خود به طور روزانه و مستمر سبزی خوردن مصرف نمایید.
۶- در یک وعده چند غذای متنوع نخورید.
اگر به مهمانی یا عروسی دعوت شدید سعی کنید فقط از یک نوع غذا میل کنید. زمانی که چند ماده ی غذایی متنوع را در یک وعده میل می کنید، آنزیم های هاضمه دچار سردرگمی و اختلال شده و هضم غذا با مشکل مواجه می شود، زیرا مواد غذایی متفاوت زمان هضم متفاوتی با یکدیگر دارند.

منبع:اختصاصی شمرون کباب

به اشتراک گذاری

۰ نظر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*